Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
     
 
 
 • Dolar
  5,8075
 • Euro
  6,4583
 • Altın
  285,3070
 • Bist-100
  96.152,5100
 

ANKARA

16/30 °C
GÜNDEM SİYASET DÜNYA EKONOMİ KÜLTÜR & SANAT MAGAZİN SPOR TÜMÜ
  Konya'da feci kaza  
 
  TÜBİTAK'a personel alınacak  
 
  Barcelona farklı kazandı  
 
  Kaçakçılara göz açtırılmadı  
 
  Doğu'da sıcaklık düşecek  
 
  Van'da dev vurgun  
AKP milletin iradesine gasp ediyor
AKP milletin iradesine gasp ediyor
 
CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, MGK'nın uzatma tavsiyesinde bulunduğu OHAL'i değerlendirdi.
 
29 Eylül 2016 Perşembe - 17:32

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, "AKP, OHAL rejimi ve KHK'larla milletin iradesine açıkça gasp ediyor, bu bir darbedir" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı.

Böke, toplantı sürerken yaptığı açıklamada, terörle mücadelede şehit olanlara rahmet dileyerek, iktidara "terörün son bulmasını sağlama" görevi düştüğünü bildirdi. 

Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi bir felaket yaşadığını, darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını anımsatan Böke, o gece canı pahasına sokaklara çıkanların, millet iradesini, demokrasiyi, anayasal düzeni savunduğunu ifade etti. Savunulan bu değerlere karşı, iktidarın millet iradesine, demokrasiye ve anayasal sisteme karşı açık bir mücadele verdiğini ileri süren Böke, iktidarın yıllardır devleti ele geçirebilmek için bir cemaatle ortaklık yaptığını söyledi. Böke, askeri darbenin, millet iradesine saldırmasına imkan verecek zeminini iktidarın inşa ettiğini belirtti. 

Böke, şöyle konuştu:

"Şimdi de askeri darbeyle başarılamayanı bir sivil darbeyle, diktatörlüğü bu ülkeye yerleştirmeye çalışarak yapıyorlar. Biz, asla bu ülkede demokrasinin, milletin iradesinin ve anayasal sistemin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Meclisi bombalayan FETÖ, AKP tarafından açıkça korunuyor ve Meclisi bombalayarak başarılamayan darbe, şimdi KHK'larla demokrasiyi bombalayarak başarılmaya çalışılıyor. Biz, buna da izin vermeyeceğiz. 15 Temmuz'dan beri ısrarla ifade ediyoruz, darbenin bir panzehiri var o da demokrasi, daha çok demokrasi. Bize düşen en önemli görev de canı pahasına bunu sokakta savunmuş olan milletimizle beraber, bu demokrasiyi savunmaya devam etmektir."

Böke, askeri darbeye karşı nasıl bir direnç gösterdilerse, bugün de sivil diktaya ve darbeye karşı aynı direnci göstermeye devam edeceklerini vurguladı. Böke, bu yüzden, OHAL kapsamındaki kanun hükmündeki kararnameleri (KHK) Anayasa Mahkemesine götürdüklerini söyledi. Söz konusu KHK'ların, Anayasada tanımlanmış kapsamlarını hukuken aştığını öne süren Böke, "Darbeyle elde edilemeyen güç, AKP tarafından şimdi 'KHK'larla, OHAL'i sınırsız uzatma' söylemleri ve uygulamalarıyla açıkça bir sürekli diktatörlüğe dönüştürülüyor. Saray rejiminin inşasına boyun eğmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Demokratik mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerine değinen Böke, Türkiye'nin, Meclisin bu darbeyle mücadele etmek için bir OHAL'e ihtiyacının olmadığını, bunun kaldırılması gerektiğini savundu.

"ADİL ÖKSÜZ PEK DE ÖKSÜZ DEĞİLMİŞ"

OHAL'lerin, demokrasinin yıkılması anlamına geleceğini vurgulayan Böke, şöyle devam etti:

"İktidar, ülke çapında yapması gereken FETÖ temizliğini eksik yapma kararlılığı gösteriyor. Özellikle siyaset ve özellikle iktidar partisi içersindeki FETÖ'cüleri koruma kaygıları çok açık bir biçimde ortaya çıkıyor. İktidar kendi içindeki FETÖ'cüleri açıkça himaye ediyor. Bugün de Cumhurbaşkanı, muhtarlarla yaptığı görüşme 'Meclis, FETÖ ile mücadele edemez.' demiş. Meclis, FETÖ ile çok iyi mücadele verdi. Yeter ki AKP, Meclise soktuğu FETÖ'cülerin partizan kaygılarla korunmasına son versin, yeter ki AKP, o Meclisin çalışmasına imkan yaratsın, o zaman Meclis bu sorunu çok rahat çözecektir. Eğer iktidar partisi darbeyle mücadele konusunda samimiyse, içtense çok açık bir çağrımızı tekrar yineliyoruz, dün bu konuda bir araştırma önergesi verdik. FETÖ'nün siyasi ayağı mutlaka ortaya çıkarılmalı. Biz CHP olarak, darbe girişimine yol açmış olan FETÖ'nün siyasi uzantısının da araştırılması için çok acilen bir komisyon kurulmasını istiyoruz, AKP'nin yaptığı gibi FETÖ'cülerin himaye edilmesini değil. Gelin Mecliste bu komisyonu kuralım ve Türkiye bu darbenin nasıl ortaya çıktığını çok açık bir şekilde görsün."

Darbeyle mücadelenin samimi bir şekilde yapılırsa başarıya ulaşabileceğine işaret eden Böke, FETÖ ile mücadele edilecekse, Adil Öksüz'le ilgili bütün soru işaretlerinin hızla ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. 

Böke, "Öyle gözüküyor ki Adil Öksüz, pek de öksüz değilmiş. Açıkça yandaş medya ve AKP tarafından korunuyor. Buna bir son verilmesi gerekiyor" dedi.

"MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ"

"Darbeyle mücadele OHAL'i uzatarak olmaz, Meclisi güçlendirerek olur. Darbeyle mücadele muhalefet yapan akademisyeni, sanatçıyı, gazeteciye hapse atarak olmaz, gerçek mücadele 'Devleti FETÖ'ye parsel parsel teslim ettiğini' itiraf eden siyasetçileri sorgulamakla ve temizleyerek olur" diyen Böke, mücadelenin, laiklik ve liyakat temelli kamu inşasıyla yapılabileceğini bildirdi.

Böke, FETÖ konusunda, 2004'teki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararını hatırlatarak, bunun, bugüne kadar FETÖ'ye sahip çıkanın kim olduğunu çok açık bir şekilde ortaya koyduğunu savundu.

Siyaset kurumunun, 15 Temmuz şehitleri ve Türk demokrasisine karşı gerçek bir hesaplaşma borcunun olduğunu belirten Böke, iktidarın, Meclis iradesini gasp edip, darbe fırsatçılığı yaparak cemaatleri, devletin ana ekseni olarak koruduğunu, "laiklik" diyenleri hapsettiğini iddia etti. Böke, Türkiye'de gerçek demokrasinin inşası için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. 

MOODY'S'İN NOT İNDİRİM KARARI

Vatandaşın evine ekmek götürmek, iş bulmakla ilgili kaygılarının olduğunu ifade eden Böke, Moody's'in verdiği kararların "siyasi" diye örtülmemesi, varsa bir sorun çözülmesi gerektiğine değindi. 

Böke, Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının, iktidarın modeli nedeniyle çok yüksek olduğunu, yılda 200 milyar dolarlık bir borç ödeme yükümlülüğünün bulunduğunu, her yıl üretimin yüzde 4,5'i kadar açık verildiğini, kurumsal sağlamlıkta zedelenme olduğunu, bu gerçeklerin, iktidarın yaptığı açıklamalarla saklanamayacağını savundu. Böke, SPK'ya 15 Temmuz sonrası atanması gereken iki kişinin hala atanamadığını dile getirdi. 

"TÜRKİYE ÇADIR DEVLETİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ"

Türkiye'de 6 milyon işsizin bulunduğunu belirten Böke, AK Parti'nin Türkiye'yi yönetemediğini, siyasette, ekonomide, dış politikada sürekli sorunlarla karşılaşıldığını iddia etti. 

Böke, "Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ısrarcı olmak yerine bu ülkenin Cumhurbaşkanı, Amerika'da yaptığı resmi görüşmelerde, Rıza Sarraf'ı korumaya girişiyor. Türkiye'de çökmüş olan ekonominin neden çöktüğünün cevabı da işte burada yatıyor. Yolsuzluğu yapmış olanı koruyup kollamak, bu iktidarın vatandaşının kaygısını koruyup kollamaktan çok daha önemsediği bir konu." diye konuştu.

Türkiye'nin bir çadır devletine dönüştürüldüğünü ileri süren Böke, ülkenin böyle yönetilmesi durumunda yatırımların olmayacağını, Gülen'in iadesi konusunda kimsenin ikna edilemeyeceğini vurguladı. 

Böke, AK Parti'nin darbeye karşı direnen Türkiye'ye, çok açık bir darbe rejimi yaşattığını savunarak, "emniyette işkence" iddialarının araştırılmasının Meclis İnsan Hakları Komisyonunda yapılması taleplerinin hasır altı edildiğini söyledi. Keyfi uygulamalarla, 23 televizyon ve radyo kanalının kapatıldığını öne süren Böke, şunları ifade etti:

"OHAL MİLLİ İRADEYİ GASP EDİYOR"

"15 Temmuz gecesi darbe başarılı olsaydı, Meclis işlevsiz kalacaktı, milletin iradesi darbeciler tarafından gasp edilecekti, bugün AKP, OHAL rejimi ve KHK'larla milletin iradesine açıkça gasp ediyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz gecesi darbeciler başarılı olsaydı, binlerce insanı hukuki süreçlere tabi tutmadan işlerinden atacak ve hapsedeceklerdi, bugün AKP iktidarı binlerce insanı sorgusuz, sualsiz işten atıyor ve hapsediyor, bu bir darbedir.

Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe başarılı olsaydı, bir insanlık ayıbı olan işkence yeniden Türkiye gerçeğine dönüşecekti, bugün AKP rejimi Türkiye'yi yeniden işkence ile tanıştırıyor ve tartıştırıyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı, televizyonlar keyfi olarak karartılacaktı, kapatılacaktı, medyaya baskı uygulanacaktı, bugün AKP rejimi tam da bunu yapıyor, bu açık bir darbedir. 

"LAİKLİK DİYEN HERKESE DARBE UYGULANIYOR"

Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe başarılı olsaydı, laiklik tamamen tasfiye edilecekti ve laikliği isteyenlerin hepsi baskı görecekti, bugün AKP 'laiklik' diyen herkese açıkça baskı uyguluyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe gerçekleşseydi, FETÖ'cü siyasetçiler korunacaklardı, bugün AKP açıkça kendi içindeki FETÖ'cüleri himaye ediyor, bir darbedir. Eğer 15 Temmuz gecesi darbeciler başarılı olsaydı, Türkiye'nin uluslararası itibarı da ekonomik kredibilitesi ve inanırlığı da tamamen yok edilmiş olacaktı, bugün aynen bu durumu yaşıyoruz. Bu AKP'nin Türkiye'ye yaptığı çok açık bir sivil darbedir." 

"ÜNİFORMASIZ DARBECİLERE KARŞI SAVUNACAĞIZ"

Böke, 15 Temmuz'da Meclisi, anayasayı, milletin iradesini, laikliği ve demokrasiyi nasıl üniformalı darbecilere karşı savundularsa, bugün de üniformasız darbecilere karşı savunmakta kararlı olduklarını belirtti.

Konuşmasının ardından, Böke, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Lozan'ı bize zafer diye yutturdular." sözlerinin hatırlatıldığı Böke, "Öyle gözüküyor ki Erdoğan'ın Erdoğan'ı ikna etmesi gerekiyor. Çünkü farklı dönemlerde Erdoğan'ın farklı açıklamaları var." karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Temmuz'da yaptığı açıklamada, "Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir." dediğini anımsatan Böke, "Bugün çıkıp başka birşey söylüyor. Çok da şaşırmıyoruz, Erdoğan fabrika ayarlarına dönmüş gibi gözüküyor" ifadesini kullandı.

AA


Bu haber 640 defa okunmuştur.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Korucular teyakkuzda
 
Gara ve Yüksekova'ya operasyon
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
Erdoğan ve Merkel Suriye'yi görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkel Suriye'yi görüştü
15 Temmuz son parçanın işgali teşebbüsüydü
Erdoğan, "15 Temmuz elimizde kalan son parçanın işgali teşebbüsüydü." dedi.
Adalet bu kadar önemli bir kavramdır
Kılıçdaroğlu, Turhal temasları kapsamında düzenlenen Şeker Çalıştayı'nda çiftçilere seslendi.
Adil Öksüz MİT ajanı falan değil
Adalet Bakanı Bozdağ, "Adil Öksüz MİT ajanı falan değil." dedi.
 
 
2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Selin izleri siliniyor
Gümrükçüoğlu, "İlçe merkezinde temizlik çalışmalarında önemli oranda yol alındı." dedi.
Moody's'in değerlendirmesi tamamıyla siyasi
Kurtulmuş "Moody's'in yapmış olduğu değerlendirme tamamıyla siyasi içerikli ...
ABD'den Gülen'i iade etmesini bekliyoruz
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin kanıtların ...
 
 
Yardım konvoyuna saldırıdan Esed sorumludur
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Halep'teki yardım konvoyuna saldırıdan Esed sorumludur"
Yıldırım'dan 'imzasız ihbar' açıklaması
Başbakan Yıldırım, imzasız ihbarlara ilişkin konuştu.
Yatırım yoksa ülkede kalkınmayı konuşamayız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yatırımın olmadığı bir ülkede bir defa kalkınmayı konuşamayız." dedi.
FETÖ her ülke güvenliğine tehdittir
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "FETÖ yalnızca ülkemiz için değil, her ülke güvenliğine tehdittir"
 
 
  FACEBOOK'TA ARENA
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Irak'ın kuzeyine hava harekatı

Irak'ın kuzeyine hava harekatı

  FOTO GALERİ
Bodrum'da yıkım

Bodrum'da yıkım

  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
     
 
Yargıya güveniyor musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Haber
  •Güncel
  •Gündem
  •Siyaset
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Kültür & Sanat
  •Magazin
  •Spor
 
 
  •Gündem
  •Sağlık
  •Komedi
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •Dünya
  •Bilim ve Teknoloj
  •Kültür Sanat
  •Spor
  •Magazin
 
 
  •Gündem
  •Komedi
  •Bilim ve teknoloji
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Yaşam
  •Magazin
  •Kültür sanat
  •Spor
  •Haber