Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
     
 
 
 • Dolar
  5,6686
 • Euro
  6,5084
 • Altın
  222,9654
 • Bist-100
  94,6820
 

ANKARA

8/20 °C
GÜNDEM SİYASET DÜNYA EKONOMİ KÜLTÜR & SANAT MAGAZİN SPOR TÜMÜ
  'Kral'a biçilen değer 100 bin lira  
 
  Karagöl sonbaharda bir başka güzel  
 
  Polisten HDP'li milletvekiline tepki  
 
  Üç çocuk evde ölü bulundu  
 
  Gerileyen dolar gram altını eritti  
 
  İsrail yıkımdan geri adım atmıyor  
Bizim üstümüzdeki yük çok ağırdır
Bizim üstümüzdeki yük çok ağırdır
 
Kılıçdaroğlu, "Bizim üstümüzdeki yük çok ağırdır. Sanmayın ki sadece sokaktaki vatandaş için biz bir umuduz" dedi.
 
12 Mayıs 2018 Cumartesi - 21:04

İSTANBUL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen CHP Yurtdışı Birlikleri 2018 Genel Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, genel başkan olarak üzerine düşen görevleri olabildiğince yerine getirmeye çalıştığını söyledi.

Siyasetçi olarak görevi ne kadar ağırsa her vatandaşın da ülkesi, vatanı, bayrağı, çocuklarına karşı görevi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, aydınlık Türkiye için hep birlikte mücadele edeceklerini kaydetti. Kılıçdaroğlu, sorumluluklarını toplumu aydınlatarak, kavga etmeyerek, bilgiyi paylaşarak, kişisel hırs ve beklentisinin olmadığını göstererek yerine getireceğini anlattı.

Kadın, erkek, yaşlı ve genciyle herkese bu görevin düştüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Bu görevi hepimiz yaparsak, 25 Haziran sabahı aydınlık bir Türkiye'ye, güzel bir Türkiye'ye hep beraber uyanacağız. Bundan benim en ufak bir endişem yok. Nedeni de şu: Düne kadar diyorlardı ki 'Biz oyun kurucuyuz, biz her türlü politikayı belirliyoruz.' Şimdi ürettikleri politikanın altında kaldılar. Aslında süreci yöneten, sağlıklı yöneten, demokrasiye doğru yöneten biziz ve öyle olacağız ve bunu gerçekleştireceğiz. Bilinçli bir politikayla yolumuza devam ettiğimiz zaman çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Şunu çok iyi biliyorum, Türkiye'nin sorunları var mı? Elbette var. Beş temel sorunumuz var ama bu sorunları aşma iradesi, bilgisi ve kapasitesi sadece ve sadece Cumhuriyet Halk Partisi'nde var. Bütün dünyaya ilan ediyorum, sorunları aşma kapasitesi bizde var. Neden? Bizim söylemlerimiz bilgiye dayalı söylemler. Olayı tahlil ederiz, sorunu masaya yatırırız, bütün ayrıntıları görüşürüz, ondan sonra çözüm üretiriz. Biz diğer partilerin olduğu gibi gecekondu partisi değiliz. Biz köklerini Kuvayı Milliye'den alan, ülkenin çıkarlarını savunan, kişisel beklentileri olmayan ve bu beklentileri geriye atan bir partinin mensuplarıyız."

"Bütün güçleriyle üzerimize geliyorlar"

Kemal Kılıçdaroğlu, dünyadaki en köklü partilerden birisinin CHP olduğunu belirterek, "Türk siyaset tarihinin çöplüğüne, arşivine bakın, pek çok siyasi parti görürsünüz. Hepsinin vadesi dolmuş ve hepsi tarihin çöp sepetinde yerini almıştır. Ama ayakta duran, 100 yıla yakındır ayakta duran, Türkiye Cumhuriyeti tarihiyle bir anlamda aynı süreci yaşayan tek parti vardır, o parti de Cumhuriyet Halk Partisi'dir ve biz de onun onurlu birer üyesiyiz." ifadelerini kullandı.

CHP'li olmanın da kolay olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yolsuzluklara karşı çıkmak demektir Cumhuriyet Halk Partili olmak. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek, yönetim kademesine gelince her kuruşun hesabını vatandaşına vermek demektir. Hesap vermeyi bir ucuzluk, bir kavga nedeni olarak görmeyen, hesap vermeyi namuslu bir görev olarak bilmek demektir Cumhuriyet Halk Partili olmak. Bizim işimiz bu açıdan kolay değildir, zordur. Bize her türlü saldırı yapılır. Tarihte de örneklerini görüyoruz, bugün de örneklerini görüyoruz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yıkamadıkları bir kale vardır, o kalenin adı Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Bütün güçleriyle üzerimize geliyorlar, bütün güçleriyle. Düne kadar 'Vesayet, vesayet, vesayet.' diyorlardı. 'Demokrasinin üzerinde vesayet.' diyorlardı. Şimdi demokrasiye tahammül edemiyorlar. Hiçbir vatandaşım unutmasın. 20 Temmuz darbesinden sonra Türkiye farklı bir sürecin içine evrilmiştir. Türkiye ağır sorunlarla karşı karşıyadır."

"Bizim üstümüzdeki yük çok ağırdır"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin beş temel sorunu olduğunu, güçler ayrılığı ilkesinin ülkede kalmadığını, bütün yetkilerin bir kişiye bağlandığını, yargının bağımsız karar veremediğini öne sürerek, şöyle devam etti:

"Gözünü saraya dikiyor, 'Acaba nasıl karar vereyim? Sarayın hoşuna gider mi gitmez mi?' 1940'ların Almanya'sında Goebbels'in dediği gibi hukuk müşavirinin söylediği gibi diyor ki 'Hitler nasıl karar verecektiyse hakim de ona uygun karar verecektir.' Geldiğimiz süreç odur, yaşadığımız tablo budur. Suçsuz insanların hapislere atıldığını çok iyi biliyoruz. Gazetelerin kapatıldığını çok iyi biliyoruz. Üniversite öğrencilerinin tutuklandığını biliyoruz, hapislere atıldığını biliyoruz. Üniversitelerin susturulduğunu biliyoruz. Bize düşen görevin ağırlığını sadece bu sorunlar bile tek başına anlatmaya yeterlidir. Bizim üstümüzdeki yük çok ağırdır. Sanmayın ki sadece sokaktaki vatandaş için biz bir umuduz. Biz şu anda Türkiye'de demokrasi isteyen bütün dünyanın umuduyuz. Medya özgürlüğüne bakın. Medya özgürlüğü kalmadı. Yüzde 90'ından fazlasını bir kişi kontrol ediyor. Onun istediği haberler verilecek. Onun istediği gibi haber yapılacak. İstemediği haberler makaslanacak, yayınlanmayacak. Bunları biz 12 Eylül darbe döneminde gördük, 12 Mart darbe döneminde gördük. Şimdi 20 Temmuz darbe döneminde de görüyoruz. Daha fazlasını görüyoruz. O dönemde bile kısmen üniversiteler konuşabiliyordu, kısmen medya yazabiliyordu. Şimdi tamamını susturdular. O dönemde bile yürekli savcılar vardı, yürekli hakimler vardı. Bugün savcılar, hakimler tamamen susturulmuş vaziyette. Bu açıdan hepimizin sorumluluğu fazladır."

Yüksek faiz eleştirisi

Ekonomik anlamda da Türkiye'nin "başlı başına bir felaketin içinde" olduğunu iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, çok ağır bir tablo yaşandığını savundu. Esnaf, sanayici, çiftçi, emekliye "Tablo nedir?" diye sorulmasını isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"16 yılın sonunda devraldıkları mirası perişan ettiler. Faizden şikayet ediyorlar. Sanki bu memleketi şimdiye kadar Fransızlar yönetiyordu. Yahu sen yönetiyordun. Açıklama yapıyor, Allah aşkına dinleyin. Daha dün açıklama yapıyor. 'Faiz her kötülüğün hem anası hem babasıdır.' Günaydın Recep Bey. Gözlerinden öpüyorum senin, nihayet en sonunda bunu anladın sen. Daha güzel bir şey söylüyor. 'Bizim faizi aşağı çekmemiz lazım.' Bravo vallahi, demek ki faizi aşağı çekmeyi öğrenmiş, faiz aşağı çekilecek. E güzel. Devam ediyor, 'Amerika'da, Japonya'da, Avrupa'da, İsrail'de böyle mi? Böyle.' Yani o ülkelerde faiz aşağı çekilmiş, itiraf ediyor bizdeki çok yukarıda, aşağı çekmemiz lazım. Devam ediyor, 'Biz faizi yüksek tutmakla övünüyoruz.' Sen övünüyorsun, biz övünmüyoruz. Sen faizcisin, sen tefecilere teslim olmuşsun. Bizim öyle bir niyetimiz yok. 'Oyuna geliyoruz.' diyor yani itiraf ediyor. 'Oyuna geldik.' Düne kadar 'Kandırıldık.' diyordu şimdi de 'Oyuna geldik.' diyor. Kim seninle oynadı, kim seni kandırdı? Kim seni oyuna getirdi? Açık ve net, 80 milyonun önünde Türkiye'nin kaynaklarını tefecilere tahsis eden Recep Tayyip Erdoğan'a çok açık ve net, çok namuslu bir soru soruyorum, faiz konusunda seni kim oyuna getirdi, çık anlat. Düne kadar sesin çıkmıyordu, ne zaman ki Türkiye'de milletin sırtına yıktıkları faizi anlattım, şimdi faizden şikayet ediyor. 151 milyar dolar, dışarıdaki bir avuç tefeciye faiz ödedi bu millet. İçeride ne kadar ödediler? 687 milyar lira faiz ödediler. 'Faizi aşağı indirmeliyiz.' E indir kardeşim. Devlet elinde, hakimi emrinde, valisi emrinde, genel müdürü emrinde, efendim Merkez Bankası emrinde, BDDK emrinde. Her şey senin emrinde. Niye indirmiyorsun? Kim sana engel oldu? Tefeciler istemiyor, tefeciler. Yakayı tefeciye kaptırmışsın. Bir ülkenin yöneticileri yakayı tefecilere kaptırmışsa onları oradan alaşağı etmek bizim görevimizdir artık."

AA


Bu haber 147 defa okunmuştur.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Türkiye kabına sığmayacak
 
Gündemimizde af yok
 
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
24 Haziran en çok gençlerin seçimi olacak
Erdoğan, "24 Haziran seçimleri en çok da gençlerin seçimi olacak." dedi.
Erdoğan'dan ortak miting açıklaması
Erdoğan, "Gündemimizde öyle bir şey yok ama bir program, planlama ile ...
15 milletvekili yeniden CHP'ye döndü
CHP'den istifa ederek İYİ Parti'ye katılan 15 milletvekili yeniden CHP'ye döndü.
MHP'de FETÖ taraması
MHP, aday adaylarının yanı sıra bunlara referans olan isimlere ilişkin de inceleme yapıyor.
 
 
Fransa'daki bildiri cehalet manifestosudur
Yıldırım "Bir cehalet manifestosudur. Kuran'a dil uzatan, açıktan nefret ...
Kılıçdaroğlu'ndan Fransa'ya tepki
Kılıçdaroğlu, Fransa'da yayımlanan Kur'an-ı Kerim'den bazı ifadelerin ...
Türkiye Balkanlar'daki en güçlü ülkedir
Vucic, "Türkiye, Balkanlar'daki en büyük güç, en güçlü ülkedir. Türkiye'nin ...
CHP seçim bildirgesi 24 Mayıs'ta açıklanacak
Tezcan, "Seçim bildirgemiz hazırlandı. 24 Mayıs tarihinde Congresium'da ...
 
 
İnsanlığın geleceğini Kudüs belirleyecek
Erdoğan, "İnsanlığın geleceğini, Filistin ve Kudüs meselesinde verdiği ...
Kim aday olmak istiyorsa imza verin
İnce, "Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine, onlara talimat veriyorum. Kim ...
MHP'de aday adaylarına FETÖ incelemesi
MHP'de milletvekili aday adayı başvuruları, FETÖ'den sızma olmaması amacıyla incelemeye alındı.
HDP'nin adayı Demirtaş oldu
HDP, Selahattin Demirtaş'ı resmen Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.
 
 
  FACEBOOK'TA ARENA
  GÜNÜN MANŞETLERİ
CHP'yi kurtarmamız lazım

CHP'yi kurtarmamız lazım

  FOTO GALERİ
Aleyna pişti oldu

Aleyna pişti oldu

  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
     
 
Yargıya güveniyor musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Haber
  •Güncel
  •Gündem
  •Siyaset
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Kültür & Sanat
  •Magazin
  •Spor
 
 
  •Gündem
  •Sağlık
  •Komedi
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •Dünya
  •Bilim ve Teknoloj
  •Kültür Sanat
  •Spor
  •Magazin
 
 
  •Gündem
  •Komedi
  •Bilim ve teknoloji
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Yaşam
  •Magazin
  •Kültür sanat
  •Spor
  •Haber