Günün Haberleri Giriş Sayfam Yap Favorilere Ekle Künye İletişim Son Dakika Ekle RSS
 
 
     
 
 
 • Dolar
  6,7790
 • Euro
  7,6665
 • Altın
  366,1400
 • Bist-100
  110,0220
 

ANKARA

7/26 °C
GÜNDEM SİYASET DÜNYA EKONOMİ KÜLTÜR & SANAT MAGAZİN SPOR TÜMÜ
  'Alo TÜİK' geliyor  
 
  Zimbabve'de korona gözaltısı  
 
  Havacılık sektörü toparlanamayacak  
 
  Osmanlıspor hazırlık maçı oynadı  
 
  Hafter’e bağlı milis lideri yakalandı  
 
  George Floyd anısına tören düzenlendi  
“Türkiye herhangi bir ülkeye mahkum değil”
“Türkiye herhangi bir ülkeye mahkum değil”
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yaptırım kararları hakkında Türkiye'nin, ABD dahil herhangi bir ülkeye mahkum olmadığını vurguladı.
 
22 Aralık 2019 Pazar - 14:44

ÜSKÜP - Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) yaptırım kararları hakkında Türkiye'nin, ABD dahil herhangi bir ülkeye mahkum olmadığını vurguladı.
Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temaslarda bulunan Şentop, ABD yaptırım kararları, Türkiye ile Libya arasında TBMM’de güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanması, Türkiye’nin Libya’ya olası asker göndermesiyle ilgili tezkere ve Avrupa’da yükselen ırkçılık ve İslamofobi konularında değerlendirmede bulundu.
Yaptırım meselesinin, ABD’nin uzun zamandır, özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın seçilmesinden sonra kullanılan önemli bir tehdit olduğunu kaydeden Şentop, "Birçok ülkeye karşı ilişkileri yürütmekte sıkıntı yaşadığı zaman bir tehdit olarak yaptırımları savuruyor. Bunlar tabii ilk zamanlarda hatırlarsınız, bundan bir buçuk sene kadar önce konuşulduğu zaman biraz bir etkisi olmuştu psikolojik olarak. Fakat bu kadar çok kullanıldığı için bunlar, artık yaptık, yapacağız, yapıyoruz falan gibi bu tehdidin etkisi, tesiri azalmaya başladı. Öncelikle ben Türkiye üzerinde bunun ekonomik anlamda bir tesiri olacağına inanmıyorum. Böyle bir şey mevzubahis olmayacak." dedi.
Birtakım yaptırımların, ambargoların, Türkiye’nin özellikle savunma alanındaki çeşitliliği, alternatifleri dikkate alındığı takdirde Türkiye’yi engelleyecek ve zarar verecek bir tablo çıkartmayacağını vurgulayan Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şunun için söylüyorum, Türkiye zaten daha önce bu tür bir karara, açık bir karara bağlı olmaksızın, mesela F-35’lerle ilgili bir yaptırıma, bir ambargoya tabi değil miydi? İçinde bulunduğumuz, başından beri bir sürü harcama yapmış olduğumuz bir proje F-35 projesi. Fakat uçakların teslimini yapmayacaklarını ifade ettiler. Bu yine bir yaptırım, ambargo değil mi? Daha önce biz İHA’larla ilgili yine Patriot füzeleriyle ilgili olarak benzer durumlarla karşılaşmadık mı? Ne yaptık onların karşılığında? İşte S-400 meselesi gündeme geldi. Türkiye o konuda kararlı bir şekilde adımlar attı. F-35’lerle de ilgili Türkiye alternatifleri değerlendiriyor. Bunu biliyorsunuz. Türkiye, ABD dahil herhangi bir ülkeye mahkum, meşgul değil bu konuda."
"ESKİ BİR DÜNYA YOK, ESKİ BİR TÜRKİYE DE YOK ARTIK"
Değişen bir dünyada yaşandığını, 20. yüzyılın iki bloklu bir dünya tasarımı içerisinde bulunmadıklarını kaydeden Şentop, mevcut çok kutuplu dünyada Türkiye’nin her zaman alternatiflerinin olduğunu kaydetti.
Yaptırımların, ambargoların Türkiye’ye ekonomik olarak da savunma sanayisi anlamında da olumsuz etkisi olacağını düşünmediğini dile getiren Şentop, "Bir tek olumsuz bir etki var o da Türkiye-Amerika ilişkileri bakımından bu ilişkilere zarar verecek bir tablo çıkartacak. Amerika’nın tercihi buysa, eğer Türkiye ile ilişkilerini bozmayı veya zarara uğratmayı hedefliyorsa, amaçlıyorsa böyle bir sonucu buradan elde edebilir. Ancak şunu belirtmek lazım, günümüz dünyasında ambargolarla, tehditlerle, uluslararası hukuku hiçe sayan uygulamalarla, kararlarla sonuç alabilmek mümkün değil. Eski bir dünya yok, eski bir Türkiye de yok artık." ifadelerini kullandı.
TBMM’de dün Libya ile Türkiye arasındaki güvenlik ve askeri iş birliği mutabakat muhtırasının onaylanması konusunda Şentop, şu ifadeleri kullandı:
"Bu aslında Türkiye’nin daha önce Libya’yla imzalamış olduğu münhasır yetki ekonomik alanla ilgili anlaşmanın belki devamı mahiyetinde. O anlaşmayı güçlendiren, teminat altına alan bir anlaşma bu. Libya’da uluslararası hukuka göre tanınmış, Birleşmiş Milletlerin ve birçok ülkenin de kabul etmiş olduğu bir hükümet var. Bu hükümete karşı mücadele eden, paralı askerlerle mücadele eden bir eski general var. Buna bazı Arap ülkelerinin de destek verdiğini biliyoruz."
"TÜRKİYE TANIMIŞ OLDUĞU BİR HÜKÜMETLE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI YAPIYOR"
Uluslararası medyada, Libya’nın Misrata şehrinin önceki gün 2,5 saat boyunca Mısır uçakları tarafından bombalandığına ilişkin bilgiler olduğunu belirten Şentop, "Bu şekilde komşu devletin şehirlerini bombalayabilen başka bir devlet olabilir mi?" sorusunu yöneltti.
Şentop, şöyle devam etti:
"Bu konuda ben uluslararası camianın da dikkatinin çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Paralı askerlerle hareket eden ve tanınan, uluslararası tanınırlığı olan bir hükümete karşı mücadele eden bir grup var. Bu anlamda Türkiye aslında Birleşmiş Milletlerin de kabul ettiği, birçok devletin tanıdığı, uluslararası hukuka göre de tanınan ki Türkiye’nin de tanımış olduğu bir hükümetle iş birliği anlaşması yapıyor. Bu ekonomi alanında olabileceği gibi savunma alanında da olabilir. Bu anlaşma bence Türkiye’nin daha önce imzalamış olduğu anlaşmayı da tamamlayan bir anlaşma olarak görülmelidir. Ben özellikle Akdeniz’de ve Kuzey Afrika’daki gelişmelere olumlu etkisi olacağını düşünüyorum."
Türkiye’nin Libya’ya olası asker göndermesi tezkeresiyle ilgili Şentop, "O ayrı bir konu. Yani bu anlaşmanın zorunlu bir sonucu değil o konu. Böyle bir ihtiyaç olup olmadığının da tartışılabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda herhangi bir ülkeden, Libya’nın şu anda tanınmış hükümetinin bir asker ihtiyacı, böyle bir destek anlamında ihtiyaç içerisinde olduğunu da düşünmüyorum. Burada farklı bir tablo, bir durum var şu anda." değerlendirmesinde bulundu.
"AVRUPA’NIN ÇALIŞABİLECEK, DİNAMİK, GENÇ NÜFUSA İHTİYACI VAR"
Avrupa’da yükselen ırkçılık ve İslamofobi ile ilgili Şentop, bunun örneklerini daha önce başta Avrupa olmak üzere Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da da gördüklerini hatırlattı.
İslamofobi'nin yanı sıra yabancı düşmanlığı da olduğunu belirten Şentop, "Avrupa bugüne kadar aslında kültürel anlamda kapalı ve tek kültürlü yapı olarak varlığını sürdürdü. Belki siyasi çoğulculuk var ama temel olarak tek kültürü esas alan bir anlayışla hareket edildi. Farklı kültürlerden insanlar çok istisnai olarak sayıca toplum içerisinde, istisnai olarak varlık ortaya koyuyorlardı. Halbuki küreselleşmeyle beraber dünya çok değişti. Sadece paranın, eşyanın serbest dolaşımı değil insanların da onunla beraber kültürlerin de serbest dolaşımı ortaya çıktı. Avrupa buna esasen hazır değil çünkü kültürel anlamda monist bir yapısı var Avrupa’nın. Şimdi farklı kültürlerle karşılaşıyor ve yoğun olarak karşılaşıyor." değerlendirmesinde bulundu.
Bu yoğunluğun daha da artacağı düşüncesinde olduğunun altını çizen Şentop, dünyada nüfus dengeleriyle ilgili çok önemli değişiklikler olduğunu söyledi.
Şentop, belki çeyrek asır içerisinde nüfus dengelerinde büyük değişiklikler olacağını belirterek Avrupa’da hızla yaşlanan bir nüfus olduğunu, ekonominin döndürülebilmesi, sosyal güvenlik sisteminin çalıştırılabilmesi için çalışabilecek, dinamik, genç nüfusa ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.
Bunun Avrupa'da bir vakum oluşturduğunu ifade eden Şentop, "Öbür taraftan bir de çatışmalar sebebiyle yine Avrupa ülkelerinin tetiklemiş olduğu huzursuzluklar, savaşlar, iç savaşlar sebebiyle kendi coğrafyalarında, kendi yurtlarında yaşayamayan insanlar var. Yine ekonomik anlamda sömürü düzeninin devam etmesi sebebiyle asgari insani yaşam şartlarına sahip olmayan çok geniş bir kitle var, Afrika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde. Dolayısıyla bunlar da kendilerinin hayatlarını asgari insani şartlarda sürdürebilmenin mümkün olacağı bazı yerler, imkanlar arıyorlar. Dolayısıyla bu nüfustaki bu değişiklikler hareketlenmeler dinamizm, ben Avrupa’da bu anlamda çok kültürlü, çok dinli, çok dilli bir toplumsal tablonun çıkmasını mukadder olduğunu görüyorum." şeklinde konuştu.
Avrupa’nın buna alışık olmadığını belirten Şentop, şöyle devam etti:
"Dolayısıyla bugün Avrupa’da bu farklı kültürlere karşı yabancı düşmanlığı şeklinde ama bilhassa İslam’a karşı da Müslümanlara karşı da İslamofobi şeklinde yükselen bir tepki var. Buna karşı tabii Türkiye’nin öncülük ettiği, sayın Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda öncülük ettiği, içinde Malezya’nın, Pakistan’ın bulunduğu bir çalışma var. Bu daha da genişleyebilir. Öncelikle iyi niyetli olan ama gerçekleri tam olarak göremeyen medyaya, siyasetçilere bu işin gerçeğini, tabloyu anlatmak lazım. Kötü niyetli olanların da zihniyetlerini, anlayışlarını ifşa etmemiz bütün dünyaya ilan etmemiz lazım. Bu anlamda önemli bir gayret içerisinde Türkiye."AA
 


Bu haber 3423 defa okunmuştur.

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
​Sarıkamış şehitleri anılıyor
 
Türkiye Çin'e 'ihracat treni' gönderecek
 
 
Etiketler :
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
​CHP’den öğrenim kredisi teklifi
CHP, öğrenim kredisi borcu bulunan öğrencilerin faizlerinin silinmesi, ...
​Meclis kitabı silah sayıyor
Meclis’e girişte ziyaretçilere yönelik kitap yasağını soran CHP’li Tanal’a ...
Hukuk devleti yeniden tesis edilmeli
İyi Parti'li Bahşi, Mevcut iktidarın kasten, planlı ve örgütlü biçimde ...
Sudan'da Beşir rejimi kaldırılıyor
Sudan'da Egemenlik Konseyi ile hükümet, Beşir rejiminin izlerinin tamamen ...
 
 
Nette istenmeyen adam oldu
Afrika ülkesi Benin'de Avrupa Birliği Kotonu Büyükelçisi Nette'yi "ülkede ...
Eski vekillere ayrıcalık yok
İçişleri Bakanlığı, çakar kullanımında eski milletvekillerine geçiş üstünlüğü ...
Bakan Çavuşoğlu: Ne gerekiyorsa yaparız
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de TSK konvoyuna düzenlenen saldırıya ...
'Hukukun görevi oyları teröre istismar ettirmemek'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Hukukun ve demokrasinin en temel görevi, ...
 
 
Çavuşoğlu: Kılıçdaroğlu'na bilgi vermeye hazırız
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Doğu Akdeniz açıklamasına ...
'Bu ölçekte bilgisizlik kabul edilemez'
AK Parti Sözcüsü Çelik, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Doğu Akdeniz'e ...
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan '15 Temmuz' paylaşımı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 15 Temmuz'a ilişkin yaptığı paylaşımda, ...
İmamoğlu'ndan Anıtkabir ziyareti
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anıtkabir'i ziyaret etti.
 
 
  FACEBOOK'TA ARENA
  GÜNÜN MANŞETLERİ
Şentop'tan vekil açıklaması

Şentop'tan vekil açıklaması

  FOTO GALERİ
Bosna'daki savaşın sivil kurbanları anıldı

Bosna'daki savaşın sivil kurbanları anıldı

  ÇOK OKUNANLAR
  ÇOK YORUMLANANLAR
  ANKET
     
 
Yargıya güveniyor musunuz?

Evet
Hayır

Sonuçlar Anket arşivi
 
     
 
 
  •Künye
  •İletişim
  •Reklam
  •Sitene EKle
 
 
  •Haber
  •Güncel
  •Gündem
  •Siyaset
  •Dünya
  •Ekonomi
  •Sağlık
  •Kültür & Sanat
  •Magazin
  •Spor
 
 
  •Gündem
  •Sağlık
  •Komedi
  •Ekonomi
  •Yaşam
  •Dünya
  •Bilim ve Teknoloj
  •Kültür Sanat
  •Spor
  •Magazin
 
 
  •Gündem
  •Komedi
  •Bilim ve teknoloji
  •Ekonomi
  •Dünya
  •Yaşam
  •Magazin
  •Kültür sanat
  •Spor
  •Haber