​Suyun iki yakası birleşti

23 Ocak 2020 Perşembe  15:54

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL  - Lozan Mübadilleri Vakfı'nın (LMV) 14 yıldır Rumeli ezgilerini yaşatan ve seslendiren korosu, ilk albümü “Hasretin İki Yakası” konseri ile dinleyiciyle buluşuyor. Zülfü Livaneli’nin de “Memleket Kokulu Yarim” adlı şarkısının bulunduğu ve koro ile birlikte söylediği albümün konseri 26 Ocak 2020 tarihinde İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda.

“Hasretin İki Yakası” adlı ilk albümü ile müzik severlerle buluşan LMV Korosu, iki ülkenin kültürel değerlerini ve ortak mirasını yaşatmayı amaçlıyor. Hem Türkçe hem Yunanca şarkılardan oluşan konser repertuvarı, iki ülkenin ortak kaderini ve kültürel mirasını yansıtıyor. 

Değişik meslek gruplarına mensup koristler, göçün hüzünlü çocukları ve torunları olarak, gönüllülük temelinde LMV Korosu’nu oluşturuyor. Suyun iki yakasında da barışı ve kardeşliği yaşatan LMV Korosu'nun repertuvarının bir bölümü mübadil bestekarların eserleri olan Balkan ezgileri, Rumeli türküleri ve            Rebetikolardan oluşuyor. 

 SUYUN İKİ YAKASININ KÜLTÜRÜ

Konser öncesi LMV'ndan yapılan duyuruda;" Adını 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan zorunlu nüfus mübadelesi sözleşmesinden alan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, 2005 yılından bu yana, Yunanistan ve Türkiye’de verdiği yüzden fazla konserle barışa hizmet ediyor.

Yakın geçmişte Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslüman nüfusu ile Anadolu’da yaşayan Rum-Ortodoks nüfusunun karşılıklı göçe zorlanması, LMV Korosu’nun çıkış noktası olup, ilhamını doğdukları toprakları terk etmek zorunda bırakılan mübadillerin kültüründen alıyor bilgileri" deniyor. 

Çatalca Belediyesi Türk Halk Oyunları ekibi, Uçan Potinler Yunan dansları okulu gösterileriyle 26 Ocak Pazar günü, Cemal Reşit Rey’de sahne alacak olan LMV  Korosu, müziğin birleştirici gücünü hissedenleri bekliyor.Sayfa Adresi: http://www.arenagazetesi.com.tr/haber/8203-Suyun-iki-yakasi-birlesti/126728