Yeni bir protokol yayınlanmalı

7 Mayıs 2020 Perşembe  14:20

A.Cevat UĞRAŞ

Ankara (Anayurt) - Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği Başkanı Murat Cavcav , TFF Başkanı Nihat Özdemir’in maçların 12 Haziran’da oynatılabileceği kararı sonrası yaptığı açıklamada bu süreçte tedirgin olduklarını ancak TFF’nin kararına güvenmekten başka çareleri olmadığını söyledi.

Başkan Cavcav salgın tehlikesinin sona ermesini ve en kısa sürede normal hayata kavuşmayı istediklerini ifade ederek, “

“TFF bir plan, bir program ortaya koymuştur. Futbol oynama ve hazırlık sürecinin bilim kurulu yönlendirmeleri, sağlık bakanlığı denetimi, dolayısıyla da devlet tarafından denetlenerek devam ettirileceğini TFF başkanımız açıklamasında özelikle belirtti. Başkanımız Nihat Özdemir, karar alınırken UEFA ile iletişim ağının sonuna kadar işletildiğini de özellikle vurguladı.  TFF, sürecin olumlu yönde ilerleyeceğini ve takımların hazırlanabileceğini, 12 Haziran’da  da maçların oynanabileceğini kabul ediyor. Bir planlama yapma zorunluluğu sebebiyle de "şimdilik" deniliyor. Çünkü süreç devam ediyor ve süreci, bakanlığımız, TFF, bilim kurulu,  sağlık bakanlığı birlikte yönetiyor. Bizim bu kararın açıklanmasından sonra başka ihtimal düşünmemiz doğru olmayacaktır. Ligler haziranda başlayacak. Takımların da hazirana hazır olmak için bugünlerde antrenmanlara başlaması gerekiyor.TFF’nin öngörüleri muhakkak sağlık kurulu, bilim kurulu ya da devletin ilgili birimleriyle görüşülerek ortaya konmuştur. Bu nedenle onlara güvenmekten başka çaremiz yok. Tedirginliğimiz var, bunu göz ardı edemeyiz” dedi.

MAÇLARIN OYNATIMASINA YÖNELİK PROTOKOL YAYINLANMALI

Maçların nasıl oynatılacağı noktasında yeni bir protokol beklediklerini belirten Cavcav, “Gönül ister ki sıfır vaka ile ligi başlatalım ama TFF ekonomik boyutu da belirlenen yeni süreci de göz önünde bulundurarak bu kararı aldı diye düşünüyorum. Şu an yeni bir protokolün daha yayınlanmasını bekliyoruz. Maçlar nasıl oynanacak, seyahat planlaması nasıl olacak gibi konular var önümüzde. Süreçte nelerle karşılaşacağız, göreceğiz.  Sadece Türkiye değil Almanya da bunu tartışıyor, İspanya da… Dünyanın konuştuğu, çözüm aradığı bu konularda yine kurul ve kurumlarımızın yönlendirmelerine göre hareket etmeliyiz. Tedbirleri gevşeme  göstermeden, önce tesislerimizde sonra tüm çevremizde sıkı sıkıya uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.Sayfa Adresi: http://www.arenagazetesi.com.tr/haber/Yeni-bir-protokol-yayinlanmali/128178