‘Şükran Günü tatilinde seyahat etmeyin’

20 Kasım 2020 Cuma  12:16

NEW YORK  –  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ülkede son günlerde iyice artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle önümüzdeki hafta kutlanacak Şükran Günü (Thanksgiving day) tatilinde seyahat edilmemesi uyarısında bulundu.

Webinar üzerinden yapılan basın toplantısında, CDC yöneticisi Henry Walke, "Şükran Günü tatili döneminde artan salgın vakaları sebebiyle vatandaşlara seyahat etmemelerini tavsiye ediyoruz." dedi.

Walke, son günlerde ülke genelinde Kovid-19 vakalarında çok büyük bir artış olduğuna vurgu yaparak, "İnsanlar Şükran Günü nedeniyle bir araya gelerek salgını daha da kontrol edilemez hale getirecekler, belki sevdiklerinin ölümüne neden olacaklar" ifadesini kullandı.

Henry Walke, koronavirüsün kuluçka dönemi olan en az 14 gün aynı evde yaşamayanlarla bir araya gelmemesini tavsiye etti. Yetkililer ayrıca, seyahat etmeyi seçen Amerikalılar için tatillerde nasıl güvende kalacaklarına dair web sitelerinde öneriler yayınladıklarını söyledi.

Kovid-19 enfeksiyonlarının yüzde 40’nın semptom göstermeden bulaştığını hatırlatan Walke, virüsün Şükran Günü tatilinde ülkenin bir bölümünden diğerine taşınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde kıdemli bilim insanı Dr. Amesh Adalja, Reuters forumunda yaptığı açıklamada, ABD'de hastanelerin sular altında kalmasıyla büyük bir yükseliş içindeyiz ”dedi. "Yine de seyahat edecek olanlar var, ancak umarım virüsün neden olabileceği zararı sınırlamak için bazı sağduyu önlemleri alacaklar."

CDC, sanal toplantıları tavsiye ederken, şahsen toplananlar için, konukların kendi yiyeceklerini ve mutfak eşyalarını getirmeleri ve mümkünse açık havada kutlamaları gerektiğini söyledi.

ABD’de her yıl kasım ayının son perşembesi Şükran Günü olarak kutlanıyor. Bu geleneksel günde aile fertleri, akrabalar ve arkadaşlar bir araya toplanarak Şükran Günü yemeği yeniyor.

Yılın en yoğun seyahat haftasının yaşandığı Şükran Günü tatilinde bu yıl 50 milyon kişinin seyahat etmesi bekleniyor.

Şükran Günü'nden önceki Çarşamba, Amerika Birleşik Devletleri'nde tipik olarak yılın en yoğun seyahat günüdür, çünkü Amerikalılar ülke çapında arkadaşları ve aileleriyle bir araya gelir. Hükümet yetkililerinin gereksiz seyahatlere karşı tavsiyelerde bulunması nedeniyle, salgın başladığından bu yana havayolları ve otel şirketlerinde hisseler düştü.

AAA seyahat acentası kayıtlarına göre, geçen yıl 55 milyon Amerikalı Şükran Günü tatilinde seyahat ederken, bu yıl pandemi nedeniyle bu orandan yüzde 10 azalma tahmin ediliyor.

ABD'de son bir haftada günlük ortalama vaka sayısının 160 bini geçti, toplam vaka sayısı 12 milyona yaklaştı, can kaybı 257 bini aştı.

AASayfa Adresi: http://www.arenagazetesi.com.tr/haber/Sukran-Gunu-tatilinde-seyahat-etmeyin-/130517