Guatemala’da protestolar alevlendi

22 Kasım 2020 Pazar  11:00

BOGOTA

Guatemala’da hükümet karşıtı protestolar şiddetlendi.  Ülke basınında çıkan habere göre, söz konusu bütçe kesintilerine karşı çıkan binlerce öğrenci, işçi sendikaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, başkent Guatemala'daki Ulusal Kültür Sarayı'nın bulunduğu alanda toplandı.
Sakin başlayan protestoların şiddet olaylarına dönüşmesi üzerine polis, kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Yapılan eylemlerde protestocular kongre binasının bazı kısımlarını tahrip edip ateşe verdi. İtfaiye ekipleri yangını söndürdü, ancak birkaç kişi yangının solunmasından kaynaklı rahatsızlandı. Muhalefet, hükümetin Koronavirüs salgınını görmezden geldiğini düşünüyor.  Eğitim ve sağlık harcamalarındaki diğer kesintiler de halkı öfkelendiriyor.

Bir diğer önemli şikâyetler de, bütçenin parlamento tarafından geçirildiği ve ülkenin geri kalanının iki zararlı fırtınanın, Eta ve Iota'nın sonradan gelen etkilerinden rahatsız olduğu yönünde.

Protestocular şimdi Başkan Alejandro Giammattei'nin istifa etmesi için baskı yapıyorlar.
Başkan Yardımcısı Guillermo Castillo daha önce bütçeye muhalefetini ifade etti ve hem kendisinin hem de Bay Giammattei'nin “ülkenin iyiliği için” istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Devlet Başkanı Alejandro Giammattei, Twitter'dan yaptığı açıklamada, herkesin yasalara göre gösteri ve toplanma hakkı olduğunu belirterek, "Kamu mallarına ve özel mülkiyete zarar verilmesine müsaade edemeyiz. Yasalarca belirtilmiş kuralların dışına çıkanlar bunun bedelini ödeyecektir." ifadesini kullandı.

Guatemala Kongresi'nde hafta içinde yapılan oylamada "2021 Ulusal Bütçesi" 114 milletvekilinin oyuyla kabul edilmişti.

​AASayfa Adresi: http://www.arenagazetesi.com.tr/haber/Guatemala-da-protestolar-alevlendi/130535