Guatemala protestoları bastıramıyor

23 Kasım 2020 Pazartesi  12:34

ANKARA- Guatemala hükümeti yaptığı açıklamada 2021 bütçe kesintilerinin şiddet olaylarına dönüşmesi üzerine "çeşitli siyasi güçler" ile diyalog başlatılmasına yardımcı olmak için Amerikan Devletleri Örgütü'nden (OAS) yardım istediğini söyledi.

Cumartesi günü başkentin sokaklarına çıkan protestocular Başkan Alejandro Giammattei'yi 2021 bütçesini veto etmeye çağırdı.

Devlet Başkanı Alejandro Giammattei liderliğindeki hükümetin yeni bütçede eğitim ve sağlık alanında yaptığı kesintilere karşı Kongre binası önünde gösteri düzenleyen protestoculardan bir grup, binaya girerek ofislerden birini ateşe verdi.

Olayın ardından polis göstericileri cop ve göz yaşartıcı gazla dağıtırken, Başkanlık Sarayı önünde düzenlenen ayrı bir gösteriye de müdahale edildi.

ONLARCA GÖSTERİCİ GÖZALTINA ALINDI

Guatemala hükümeti yaptığı açıklamada, "Başkan, ulusal yaşamın tüm sektörleri arasında bir anlayışa izin verecek kapsayıcı bir diyaloğa en mutlak açıklığını ifade ediyor" dedi.

Yetkililerin "çeşitli siyasi güçler arasında diyaloğu teşvik edecek" önlemler üzerinde çalıştığını söyledi.

Guatemala'nın Amerika Kıtası Demokratik Şartı (IDC) kapsamında OAS yardımı çağrısı, örgütün KOVID-19 krizini ve son iki kasırgayı hesaba katacak 2021 bütçesi konusunda diyalog çağrısında bulunmasının ardından geldi.

Hükümetin açıklamasında, şiddetin meşru bir ifade biçimi olmadığını ve yetkililere "uluslararası topluma yönelmekten başka bir yol bırakmadığını" söyledi.

ABD de dahil olmak üzere Guatemala'ya yardım sağlayan G13 grubu ülke ve kurumlar Cumartesi günkü olayların soruşturulması çağrısında bulundu.

AASayfa Adresi: http://www.arenagazetesi.com.tr/haber/Guatemala-protestolari-bastiramiyor/130551