Scott Morrison: Çin özür dilemeli

30 Kasım 2020 Pazartesi  13:06

ANKARA(Anayurt)-Avustralya başbakanı Scott Morrison, , Çinli bir yetkilinin Twitter hesabına yayınlanan sahte bir Avustralyalı asker resminin “gerçekten çirkin” olduğunu ve Canberra'nın iki ülke arasındaki ilişkilerin kötüye gittiği bir dönemde bunun kaldırılmasını talep ettiğini söyledi.

Morrison, Afgan bir çocuğun boğazına bıçak tutan Avustralyalı bir askerin resmedildiği görüntünün yayınlanmasını kınamak için bir medya brifingi çağırdı ve Canberra'nın Pekin'den bir özür istediğini söyledi.

Morrison,  Avustralya hükümetinin Twitter'dan Pazartesi günü Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian tarafından yayınlanan tweet'i kaldırmasını istediğini söyledi.

Görüntüler için "Bu tamamen çirkin ve hiçbir temelde haklı gösterilemez” ifadelerini kullanan Morrison  "Çin hükümeti bu yazıdan tamamen utanmalı. Onları dünyanın gözünde küçültür. " dedi.

Avustralya'nın Çin ile ilişkisi, Canberra'nın pandeminin kökenine ilişkin uluslararası bir soruşturma çağrısı yapmasından bu yana kötüleşti.Sayfa Adresi: http://www.arenagazetesi.com.tr/haber/Scott-Morrison-Cin-ozur-dilemeli/130650