Reklamı Kapat

"Açılımlar sorunu çözmez"

CHP Genel Başkanı Baykal, "Türkiye'yi tekrar etnik bir ayrıştırmaya çekmek isteyen açılımlar, arayışlar Türkiye'de hiçbir sorunu çözmez, tam tersine çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakır" dedi.

Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin bir çok bakımdan diğer benzer ülkelerden farklı bir konumda gözüktüğünü söyledi. Türkiye'deki demokrasi, iç barış, ekonomi, istikrar, hukuk ve kadın erkek eşikliğine dikkat çeken Baykal, ''Çevremiz bu açıdan büyük sorunlarla kuşatılmıştır. Irak'a, Orta Doğu'ya, İran'a, Filistin'e, Lübnan'a baktığınız zaman manzara ortadadır. Türkiye, eğer bunlardan farklı bir konumdaysa, bunu hiç kuşku yok ki Mustafa Kemal'in o Cumhuriyet anlayışını kararlılıkla takip etmesine borçludur'' dedi.

Türkiye'nin çağdaş yapısına vurgu yapan Baykal, ülkede yaşayan her vatandaşın etnik ve dini kimlikleri ne olursa olsun tümünün eşit kabul edildiği belirtti. Baykal, ''Bizim devletimizin temelinde insanları etnik kimliklerine göre ayırmak yoktur. İnsanları inançlarına göre ayırmak yoktur. Bizim devletimiz hangi inançtan, hangi etnik kökenden olursa olsun bütün insanlarımızın kardeşliği ve eşitliği anlayışına dayanır. Bu, Türkiye'de barışın güvencesidir, kalkınmanın, gelişmenin altyapısının güvencesidir''

diye konuştu.

Hükümetin demokratik açılım siyasetini eleştiren Baykal, açılım sürecinin sorunu çözmeyeceğini ileri süren Baykal, ''Türkiye'yi tekrar etnik bir ayrıştırmaya çekmek isteyen açılımlar ve arayışlar Türkiye'de hiçbir sorunu çözmez, tam tersine Türkiye'yi çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya bırakır'' şeklinde konuştu.

"Bugünkü Cumhuriyet'in yıldönümü törenlerinde bu temeli anımsamak ve birbirimize anımsatmak, Cumhuriyetimizin, iç barışımızın, istikrarımızın bu temel anlayışa dayandığını bir kez daha çok açık bir biçimde ortaya koymak durumundayız" diyen Baykal, "Biz bu anlayışı özenle sahipleniyoruz. Elbette Türkiye'de herkesin etnik kimlikleri vardır, böyle olması çok doğaldır. Herkesin kendi etnik kimliğiyle iftihar etmesi temel hakkıdır. Herkesin kendine göre bir ana dili, bir sosyal çıkış noktası, bir etnik kimliği olabilir. Etnik kimliğini herkes sahiplenebilir, ana dilini öğrenebilir, yaşayabilir, yayın yapabilir, öğretebilir. Etnik kimlik mutlak bir özgürlüğe sahip olacaktır, ama insanlarımızın belli bir etnik kimliğe sahip olmasını bir ulusal ayrıştırmanın çıkış noktası haline dönüştürmeyi hiçbir şekilde kabul etmek mümkün değildir'' diye konuştu.

''Türk milletini oluşturan insanların önemli bir kısmı Çerkez, Çeçen, Gürcü, Arnavut, Arap, muhacirdir, Makedonya, Yunanistan kökenlidir. Elbette onlar kendi aileleriyle iftihar edeceklerdir, ama onların birbirinden farklı etnik kökene sahip olmaları, hepimizin aynı milletin, Türk milletinin parçası olmamıza engel değildir. Oradaki 'Türk' kelimesi etnik bir nitelemeyi ifade etmez. Bir kültür kimliğini ortaya koyar. Dünyanın bize bakarken başvurduğu bir değerlendirmedir'' diyen Baykal, şunları söyledi:

''Türkiye'nin barışı, istikrarı, tarihin içinde şekillenmiştir. Kimliğimiz tarihin içinde şekillenmiştir. Dünyanın gözü önünde şekillenmiştir. Kendi gözümüzde şekillenmiştir. Buna sahip çıkmak, bizim bu coğrafyaya, bu coğrafyanın barışına, istikrarına, kalkınmasına, ilerlemesine yapabileceğimiz en büyük katkıdır. Türkiye'de bir etnik ayrıştırma gerçekleştirilmek istenmesinin, milletimizin bu konudaki bir talebinden kaynaklanmadığını çok iyi biliyoruz. Toplumumuzda her etnik kesimden insanların ezici çoğunluğu, Kürt kökenli vatandaşlarımızın tamamına yakını, bizim milli kimliğimizin bir parçası olarak, eşit vatandaşlar halinde Türkiye'nin bütünlüğü içinde yaşamayı karara bağlamış insanlardır. Bunu herkesin çok iyi anlaması lazımdır. Türkiye'ye bir terör dayatması, etnik ayrıştırma dayatması çok büyük ölçüde dışarıdan kaynaklanmaktadır. Terörü kendi bölgesel amaçları için, Türkiye'yi ayrıştırmayı, atomize etmeyi, değiştirmeyi, parçalamayı kendi stratejik hedefleri için uygun görenlerin bu oyununa inanıyorum ki Türkiye'de kimse düşmeyecektir. Türkiye'de halkımızın bu tuzağa düşmediğini görüyorum. Türkiye'yi yönetenlerin de bu tuzağa düşmemesini sağlamak hepimizin ortak görevidir.''

Baykal konuşmasının ardından kültür merkezinin yapımında emeği geçen eski Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse'ye plaket takdim etti. Yapılan açılış töreninde bu yıl ilk kez düzenlenen ''Prof. Dr. Türkan Saylan Onur Ödülleri'' de sahiplerini buldu

#

29 Eki 2009 - 08:56 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Arena Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Arena Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Arena Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Arena Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.