Reklamı Kapat

Kılıçdaroğlu'ndan "esir kampı" benzetmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Balyoz Planı" davasındaki son tutuklamaları değerlendirdi.

ANKARA - Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Balyoz Planı'' davası kapsamındaki tutuklamalara değindi.

''Dolmabahçe'de, son tutuklamalarla ilgili Sayın Genelkurmay Başkanı ile mahkemenin savcısı görüştüler. -Mahkemenin savcısı Sayın Erdoğan-'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Siz bu görüşmeye, yargı bağımsızdır, tarafsızdır diyebilir misiniz'' sorusunu yöneltti.

Başbakan Erdoğan'ın, bugün ''Yargının işine müdahale etmeyelim'' telkininde bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

''Eyvallah, doğru bir laf, yargının işine müdahale edilmez. Peki senin milletvekilin yargıya, 'Bu dosyayı inceledim, yolsuzluk yoktur, davayı açma' diye yazı yazıyor. O milletvekiline bir şey yaptın mı? Senin bakanın, Erzurum, Erzincan'a telefon edip, 'Tutukladıklarınızı serbest bırakın' dediğinde aklına, yargıya niye müdahale ediyorsunuz diye sormak gelmedi mi?

Onlar her türlü müdahaleyi yapar, hakları var, öyle görüyorlar, hukuk anlayışı o... Ama biz eleştirdik mi, 'Yargıya müdahale edilir mi' diyorlar. Sen hukuksuz pek çok iş yapacaksın, altına imza atacaksın, biz bir şey yapmayacağız. Bu da ileri demokrasi olacak. Sevsinler senin ileri demokrasini. Biz bunun arkasını bırakmayacağız.

Sayın savcı ile görüşmeler oldu. Ne zaman çağırsalar herkes mahkemeye gidiyor, kaçan yok. Eğer delilleri karartacaklarsa, yok edeceklerse hay hay. Bunlar yokken, siz insanları hangi gerekçeyle tutukluyorsunuz? Birden bire yüz küsur kişiye tutuklama kararı verdiniz, tutuklunun avukatına söz verilmiyor. Tarafsız ve bağımsız yargıcımız 'kapıları derhal kapatın' diyor, Afrika'daki esir kampındalar çünkü. Böyle bir anlayış, hukuk düzeni olabilir mi? Yarın bunlar beraat etti diyelim, olur ya, çünkü belgelerin büyük kısmının sahte olduğunu hepimiz biliyoruz. Hani o, bilgi yüklenen teğmen kardeşimiz vardı ya... 'Sehven yaptık biz bu işi' diyorlar. Onu sehven yaptılar, peki asıl kimin için yapacaklardı? Demek ki başka birine niyetlendiniz. Bu olayın üzerine, halen cesaretle gitmediniz. Zamana yayıyorlar. Ama unutmayın ne kadar zamana yayarlarsa yaysınlar, bu olayların takipçisi olacağız.''

Kılıçdaroğlu, gözaltına alınan Soner Yalçın'a da destek vererek, "Her türlü desteğimiz onun arkasındadır" dedi.

AB DE SORUMLU

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, geçen hafta AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ile İstanbul'da görüştüğünü anımsattı.

AB'nin anayasa değişikliklerine destek verdiğini, Danıştay ve Yargıtay tasarılarının da yasalaştığını, artık ''yürütmenin emrinde bir yargının'' olduğunu Füle'ye ilettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Füle, 'Anayasa değişikliğinden sonra geniş bir uzlaşmayla uyum yasalarını çıkaracağız, diye bize söz verdiler' dedi. Güldüm tabii. Zamanında bize de sözleri vardı. Uzlaşarak cumhurbaşkanını seçeceğiz, diye. Geldiler mi? Gelmediler. Size söz verildiyse, sorun bakalım sözlerinde niye durmuyorlar? Avrupa'nın etik değerleri önemlidir. Yalan söyleyeni affetmezler. Siz Türkiye'yi açıktan reddetmek istemiyorsunuz ama Türkiye'nin öyle şeyler yapmasını istiyorsunuz ki bir gün dönüp bakacaksınız ve 'şu Türkiye AB'ye giremez' diyeceksiniz. Böylece vicdanınızı rahatlatacaksınız. Bu doğru değil. Eğer bu olaylar oluyorsa, insanlar sokağa çıkamaz haldeyse, telefonla konuşamıyorlarsa bunun sorumlularından biri de AB ve onun yetkilileridir.

Kendilerine, 'Anayasa'da yapılan değişiklikler iyidir' diyordunuz, mademki bu kadar güzel, herhangi bir AB ülkesinde çıkıp bu değişikleri kendi parlamentonuza getirin, ben çıkıp meydanlarda Anayasa değişikliğine 'evet' diyeceğim dedim. Çünkü, bu değişikliği tasarı olarak hiçbir AB ülkesi kendi parlamentosuna sunamaz. Derler ki siz aklınızı peynir ekmekle mi yediniz? Siz nasıl yargıyı yürütmenin emrine verirsiniz, derler. Yapmadılar, yapamazlar, ama bize öğütlüyorlar.''

Füle'ye Danıştay ve Yargıtay ile sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınmadığını, Adalet komisyonunda CHP'li milletvekillerinin konuşmalarının kısıtlandığını anlattığını kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Zulüm değil mi bu? Siz buna demokrasi mi diyorsunuz? Böyle bir anlayış olabilir mi? Türkiye'nin bugün geldiği konumdan sorumlu olan organlardan birisi de AB'dir. Yapılan her düzenleme ile Türkiye AB'den uzaklaşıyor. Sorumluları da AB yetkilileridir'' diye konuştu.

AB yetkililerine gömlek değiştiren canlıları hatırlatarak, ''belli kişilerin gömlek değiştirdiklerinin farkında olup olmadıklarını'' sorduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Çıkıp 'gömlek değiştirdik' diyorlar. Onlar her zemine, her ortama, her söyleme göre gömlek değiştirirler ama hiçbir zaman kafalarının ardındaki düşünceden vazgeçmezler. O hedefe ulaşmak için gömlek değiştirmeyi de marifet olarak gayet güzel yaparlar'' dedi.

CHP ÇATISI ALTINDA TOPLANMA ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu, Yargıtay ve Danıştaya yeni daireler kurulmasını öngören yasaya ilişkin sürecin sonunda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''kimseyi dinlemeden imzaladığını'' öne sürdü.

''Ve medya... Konuşamayan, yazamayan medya... Hangi demokrasiden söz ediyoruz biz'' diye soran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Baskılara direnemeyen bir medya, korkmadan ayağa kalkamayan bir medya... 'Korkmayın' diyoruz, 'güçlü olun. Neden korkuyorsunuz siz? Ödün verilerek bir yere gidilmez.' Alman rahibin dediği gibi; 'önce sırayla götürdüler, sesimi çıkarmadım. Sıra bana geldiğinde sesini çıkaracak adam bulamadım' diyor. Aynen öyle... Türkiye'yi o kulvara sokuyorlar.

Hepimizin bilmesi gerekiyor, her yurttaşın bilmesi gerekiyor. Her yurttaşın dikkatli olması gerekiyor. Korkmayacağız, güçlü olacağız; beraber olacağız, birlik olacağız. Geçmişte hangi siyasal partiye oy verirse versin, bugün bütün vatanseverleri, ülkesini sevenleri görev başına çağırıyorum. CHP'nin çatısı altına çağırıyorum.''

Başbakan Erdoğan'ın, bugün ''Yargının işine müdahale etmeyelim'' telkininde bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

''Eyvallah, doğru bir laf, yargının işine müdahale edilmez. Peki senin milletvekilin yargıya, 'Bu dosyayı inceledim, yolsuzluk yoktur, davayı açma' diye yazı yazıyor. O milletvekiline bir şey yaptın mı? Senin bakanın, Erzurum, Erzincan'a telefon edip, 'Tutukladıklarınızı serbest bırakın' dediğinde aklına, yargıya niye müdahale ediyorsunuz diye sormak gelmedi mi?

Onlar her türlü müdahaleyi yapar, hakları var, öyle görüyorlar, hukuk anlayışı o... Ama biz eleştirdik mi, 'Yargıya müdahale edilir mi' diyorlar. Sen hukuksuz pek çok iş yapacaksın, altına imza atacaksın, biz bir şey yapmayacağız. Bu da ileri demokrasi olacak. Sevsinler senin ileri demokrasini. Biz bunun arkasını bırakmayacağız.''

SONER YALÇIN'A DESTEK

Kılıçdaroğlu, Odatv adlı internet sitesi yöneticisi, gazeteci Soner Yalçın'ın ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Yalçın'ın, pazar günleri kaleme aldığı, tarihi güncelleştiren yazılarını büyük dikkatle okuduğunu, kitaplarını kaçırmamaya çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, Yalçın'ı, ''çalışan, üreten, kalemini satmayan, besleme ve yandaş olmayan, yalçın, kaya gibi bir adam'' diye niteledi. Kılıçdaroğlu, internet sitesinin de yazılamayanı yazdığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Yalçın'ın, ''Bir televizyon kanalı kuracaktık, kurdurtmamak için bu yapıldı'' dediğini belirterek, ''Hortumcu, yandaş olsaydı sırtı sıvazlanırdı. Onu, arama yaparak, baskı kurarak susturacağınızı sanıyorsanız yanlış yere çarptınız, çünkü soyadı Yalçın, kaya gibi duruyor. Her türlü desteğimiz onun arkasında olacak'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, ''Yargını, medyanı kurdun, iş dünyanı kendine göre oluşturdun, yasama organı zaten emrinde. Senden bir şey istiyorum, bizim dokunulmazlığımızı kaldır arkadaş, istemiyoruz dokunulmazlık'' diye seslendi.

#

16 Şub 2011 - 16:50 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Arena Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Arena Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Arena Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Arena Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.