Memuriyeti bıraktı fabrikatör oldu

ADANA - Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde, mutfak, banyo, kapı ve ofis mobilyalarının üretiminin yapıldığı Nautilus Yönetim Kurulu Başkanı Levent Urul, ülkesini sevenin, parasını yastık altına koymak yerine yatırım yapması gerektiğini bildirdi.

Urul, resmi bir kurumda görev yaparken, haritada yerini bile bilmediği bir ülkeye montaj amiri olarak gidince ufkunun açıldığını, büyük pazarları görüp üretim yapmaya karar verdiğini belirterek, şunları söyledi:

''Ben ve iş ortağım Muhammet Nurullah Kalkan, uzun yıllar yurt dışında yaşadık ve 2003 yılında elimizde bir miktar para ile memleketimize döndüğümüzde, çevremizdekilere sorduk 'ne yapalım, neye yatırım yapalım' diye. Bize dediler ki 'nakitiniz var, yastığınızın altına koyun, sıkı sıkı sarılın. Şimdi yatırım zamanı değil' Ama biz bunları dinlemedik. İnanıyoruz ki bu ülkenin geleceği yastık altındaki nakitte değil, yatırımda, istihdamda.

Yatırıma karar verdikten sonra bu kez 'nerede yapalım?' sorusunun cevabını aradık. Bize bu kez 'İstanbul varken Adana'da yatırım olur mu?' dediler. Ama biz, bir Kayseri, bir Gaziantep, İstanbul'a en az Adana kadar uzak. Onlar başardı, biz neden Adana'da başarmayalım diye düşündük. Çünkü, Anadolu'nun insanlarının da istihdama yatırıma ihtiyacı var. Bu nedenle, kata, yata yatırım yapmak yerine istihdamı seçtik.''

Adana OSB'de 2003'de fabrikasını kuran, 2007'de de 'Nautilus' markasıyla üretim yapmaya başlayan Levent Urul, ürünleri sergilemek için 2,3 milyon liralık yatırımla bin 800 metrekare kapalı alanda bir de showroom açtıklarını belirterek, ''Mutfak, banyo, kapı ve ofis mobilyalarında şu anda öncelikle büyük projeler alıyoruz ancak, önümüzdeki yıldan itibaren bayilik vereceğiz'' dedi.

Levent Urul, fabrikalarını kurdukları 2003'ten beri ihracat yaptıklarını ancak, kendi markalarıyla ihracata 2007'de başladıklarını, geçen yılki ihracatlarının ise 11 milyon doları bulduğunu belirtti.

- Arena Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.arenagazetesi.com.tr/haber/11059742/memuriyeti-birakti-fabrikator-oldu