Kasırgada ölü sayısı 240’ı geçti

Kasırga, sadece Alabama eyaletinde dün 130'dan fazla kişinin ölümüne neden oldu Alabama'nın Tuscaloosa kentini etkisi altına alan hortum, en az 15 kişinin yaşamına mal oldu; yaklaşık 400 kişi yaralandı. Tuscaloosa Belediye Başkanı Walter Maddox kentte çok büyük tahribat meydana geldiğini bildirdi. 83 bin nüfuslu kentte, daha önce yaşanan kasırgaların üstüne gelen hortumun, ağaçları kökünden söküp sürüklediği, çevreyi çamur tabakalarının kapladığı belirtiliyor.

Alabama Elektrik Şirketi, bölgede en az 335 bin müşteriye elektrik hizmeti veremediklerini açıkladı. Şirket yetkilisi, kesintilerin Katrina Kasırgası sırasında yaşandığı kadar uzun süreli olabileceğine dikkat çekti. ABD'nin güney eyaletleri geçen Cuma gününden bu yana kasırgaların etkisi altında. ABD Ulusal Hava Dairesi, fırtınanın Cuma günü başlamasından bu yana çeşitli bölgelerde 300 kadar kasırga meydana geldiğini duyurdu.

Georgia'dan Tennessee ve Mississippi'ye dek etkili olan kasırgalar, son bir kaç günde, en az 240 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Alabama ile Arkansas, Kentucky, Mississippi, Missouri, Tennessee ve Oklahoma eyaletlerinde olağanüstü hal ilan edilirken, Alabama eyaletine federal mali yardım yapıldı. Bir meteoroloji uzmanı, Tuscaloosa'da dev yıkıma yol açan hortumu "Alabama tarihinde görülenlerin en kötüsü" diye niteledi. Alabama'da üç nükleer santralin çalışması durduruldu.

Amerikan medyası, dün gece başkent Washington'un hemen dışındaki Maryland'de bulunan Andrews Hava Kuvvetler Üssü yakınlarında bir hortum oluştuğunu haber verdi. Mevcut fırtınanın Kuzey ve Güney Carolina'yı etkileyeceği, ardından kuzeydoğuya doğru ilerleyeceği tahmin ediliyor.

- Arena Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.arenagazetesi.com.tr/haber/11059768/kasirgada-olu-sayisi-240i-gecti