"Resimli uyarı" etkili oldu

KONYA - Çıkarılan yönetmelik ve kurul kararları çerçevesinde 1 Mayıstan itibaren sigara ile diğer tütün mamullerinde eski üretimlerin son bulmasıyla sadece üzerinde yazı ve resimli uyarı olan paketleri üretmeye başlayan firmalar, yeni paketleri piyasaya sürdü.

Bu kapsamda bazı firmaların üzerinde yazı ve resimli uyarı bulunan yeni sigara paketleri raflardaki yerini almaya başladı.

Resimli uyarı bulunan sigara paketlerinden hoşnut olmayan birçok tiryaki, marketlerden özellikle üzerinde resimli uyarı bulunmayan sigara paketlerini istiyor.

Merkezi Konya'da bulunan ve sigaranın zararları konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla kurulan Bir Hayalim Var Derneği Başkanı Kadir Dikici, dernek olarak kuruldukları günden bu yana sigaranın zararları konusunda çeşitli kurum ve kuruluşlarda seminerler düzenlediklerini belirtti.

Bu kapsamda bir yıl içinde yaklaşık 5 bin 500 kişiye sigaranın insan sağlığına ve ülke ekonomisine verdiği zararları anlattıklarını ifade eden Dikici, ''Ancak bizim verdiğimiz bu eğitimler bulunduğumuz bölge ile sınırlı kaldığı için çok geniş kitlelere ulaşmıyor. Bu nedenle Hükümet tarafından uygulanan sigara yasağı ve ardından çıkarılan sigarada resimli uyarı uygulamasını önemsiyoruz. Bu uygulamaların, sigaranın zararları konusunda oldukça etkili olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Dikici, uygulamanın başlamasının ardından kısa süre sonra sigara firmalarının üzerinde resimli uyarı bulunan sigara paketlerini piyasaya sürmeye başladığını vurgulayarak, ''Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı sayesinde sigara bırakma eğilimi önemli oranda arttı. Bu yasağın ardından hayata geçirilen sigarada resimli uyarı uygulamasının da sigarayı halen bırakmayan tiryakilerin bu konuda bir kez daha düşündüreceğini umuyorum. Uygulama henüz yeni olmasına karşın çok olumlu duyumlar alıyoruz. Sigara paketlerindeki resimlerden etkilendiklerini, bu nedenle sigarayı bırakmak istediklerini belirten çok sayıda tiryaki, derneğimize gelerek bizden yardım istiyor. Bunlar, şimdiden uygulamanın gelecekte çok olumlu sonuçlar vereceğini bize gösteriyor'' dedi.

- Arena Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.arenagazetesi.com.tr/haber/11060815/resimli-uyari-etkili-oldu