Deri hücrelerinin kökeni keşfedildi

LONDRA - Tüm deri hücrelerinin kökeninin keşfedildiği bildirildi.

Hollandalı ve İsveçli bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, deriye ait tüm farklı hücrelerin üremesini sağlayan kök kücrenin, aslında kıl foliküllerinde yaşadığı ortaya çıkarıldı.

Sonuçları Science dergisinde yayınlanan araştırmadan elde edilen bu bulgunun, ağır yaraları ve yanıkları olan hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinin geliştirilmesini sağlayabileceği belirtildi.

Araştırmayı yürüten Hollandalı bilim adamı Hans Clevers, Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, aynı kök hücrelerin insanlarda da var olduğunu ifade ederek, araştırmada, kıl foliküllerinde yaşayan ve "Lrg6" adlı bir gene yüksek seviyelerde sahip bir grup kök hücrenin, orjinal epidermal kök hücreleri olduğunun görüldüğü bildirildi.

Araştırmada, yaralı farelere yapılan testlerde, yara çevresindeki "Lrg6" hücrelerinin yeni derinin gelişmesini teşvik ettiği ve deriyi onardığı gözlendi.

Clevers, "ana" kök hücrenin tedavilerdeki avantajının, deriyi orijinal temelinden büyütebilmesi, yani "yeni gerçek derinin" neme ve kıl çıkarma yetisine sahip olmasını sağlayabilmesi olacağını belirtti.

Bilim adamları, halihazırda hastaların mevcut deri hücrelerinden alınan dokuyu kullanarak laboratuvarlarda yeni deri oluşturabiliyor, ancak bu deri sıklıkla hassas ve kuru oluyor, ayrıca burada kıl çıkmıyor.

- Arena Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.arenagazetesi.com.tr/haber/11061193/deri-hucrelerinin-kokeni-kesfedildi