TEKEL işçileri 106 otobüsle Ankara'da

10 binin üzerinde TEKEL çalışanı AK Parti Genel Merkezi önünde buluşuyor. İşyerleri kapatıldığı için başka kamu kuruluşlarına özlük haklarıyla nakledilmek isteyen TEKEL işçileri, eylem için 106 otobüsle Ankara'ya geldi.

Malatya, Hatay, Adıyaman'dan gelen otobüsler Konya Yolunda, Manisa, İzmir, Aydın'dan gelen otobüsler Eskişehir Yolunda, Diyarbakır, Malatya'dan gelen otobüsler Samsun Yolunda, diğerler illerden gelen otobüsler ise sabah saatlerinde İstanbul Yolunda jandarma tarafından durduruldu.

Araç ve kimlik kontrolünün ardından 106 otobüsün toplu halde kente girişine izin verildi.

Eylemin gerçekleşmesi beklenen AK Parti Genel Merkezi civarında polis erken saatlerden itibaren geniş güvenlik önlemleri aldı. Eylem için yaklaşık 2 bin polis, çok sayıda panzer ve toplumsal olaylara müdahale aracı görevlendirildi. AK Parti Genel Merkezi'nin çevresi araç trafiğine kapatıldı. Bölgede çalışanlar, polis kontrolünün ardından işyerlerine gidebildi.

Ankara Valiliği eyleme yasal olmadığı gerekçesiyle izin vermedi.

Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, işyerlerinin kapatılma kararlarıyla ilgili iki yıla yakın bir süredir Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Devlet Personel Dairesi Başkanlığı'na defalarca yazılı başvuruda bulunduklarını, çözüm alternatifleri önerdiklerini anlattı.

İlgililerin, "Çözüm üretme yönünde çalışmalar yapacaklarını" ifade etmelerine rağmen sözlerini tutmadıklarını öne süren Türkel, "Bugün 12 bine yakın TEKEL işçisi, Ankara'da AKP Genel Merkezi önünde buluşacaktır, eylemden sonuç alınıncaya kadar eylem alanını terk etmeyecektir. TEKEL işçisi, bu eylemiyle yasal hakkını aramaktadır. Zira siyasi, irade işyerleri için kapatılma kararı vermiş bulunmaktadır. Bu durumda doğru ve yasal olanı 12 bine yakın işçinin başka kurumlara özlük haklarıyla nakledilmesidir" dedi.

TEKEL işçisinin özelleştirme değil, kapatılma mağduru olduğunu belirten Türkel, "Özelleştirme mağduru gibi gösterilerek, sefalet ücretine, 4/C statüsüne mahkum edilmesi kabul edilmeyecektir. Talebimiz son derece açıktır. Özlük haklarımızla başka kamu kuruluşlarına nakledilmek" diye konuştu.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu da, Türkiye'nin halen özelleştirmelere devam etmesinin hiçbir mantıklı açıklamasının olmadığını savundu.

Tekgıda-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu sigara fabrikalarının özelleştirildiğini anımsatan Kumlu, "Şimdi de hükümet, işlevsiz hale getirdiği yaprak tütün işletmelerini kapatma sürecindedir. Kapatma kararının ardından işletmelerde çalışan 12 bin işçimiz, özlük haklarıyla birlikte başka kamu kuruluşlarında çalışmak istemekte, kendileri için ön görülen 4/C statüsünü kabul etmemektedir. Çünkü, 4/C kapsamında çalıştırılanlar, sendika üyesi olamadığı gibi kıdem tazminatı hakkından da yoksundur. Yılın 10 ayı ile sınırlı bir süre ve düşük ücretle, iş güvencesinden mahrum bir şekilde çalıştırılmaktadırlar" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir tören sırasında TEKEL işçilerine yönelik, "Yatarak para kazanma dönemini kapattık" sözlerini hatırlatan Kumlu, "Başbakan'ın sözleri Türk-İş topluluğu tarafından öfke ve üzüntü ile karşılanmıştır. Sayın Başbakan bilmelidir ki bu ülkede yatarak para kazananlar işçiler değildir" diye konuştu.

- Arena Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.arenagazetesi.com.tr/haber/11061551/tekel-iscileri-106-otobusle-ankarada